Pokój dziecięcy dla dwójki

Urządzenie ładnego wnętrza przeznaczonego dla naszego maluszka wcale nie jest prostym zadaniem, bowiem to właśnie brzdące okazują się najbardziej wymagającymi domownikami. Nie znoszą nudy, lubią przestronność oraz są chętni poznawać otaczający ich świat maksymalnie jak to możliwe. Podczas gdy zaaranżowanie pomieszczenia dla jednej pociechy należy uznać za trudne, design dla dwójki rodzeństwa w tym samym lokum jest prawdziwym wyzwaniem.

Pokój dziecięcy musi spełniać sposobem swego urządzenia kilka podstawowych kryteriów, a mianowicie powinien być funkcjonalny, praktyczny, elegancki i bezpieczny. W końcu nasza latorośl będzie tam jadła, spała, odpoczywała, biegała, uczyła się i bawiła, więc jej własny, mały światek powinien być znakomicie przewidzianym azylem. W przypadku dwójki dzieci, w tym parki a więc chłopczyka i dziewczynki sprawa się nieco komplikuje przez względy estetyczne. Maluch płci męskiej woli auta, stonowane kolory, z kolei młode damy przepadają za tradycyjnym różem oraz stertą lalek. Jak więc te dwa zupełnie odmienne kryteria wizualnej dekoracji ze sobą należycie połączyć, aby wnętrze naszych brzdąców było eleganckie a nie stanowiło jedynie niezdarną mieszaninę przeróżnych styli?

Najlepiej potraktować posiadane pomieszczenie, jako dwa osobne. Jeśli parametry techniczne nie pozwalają na wbudowanie ścianki, dobrze byłoby postawić jakiś mebel, który będzie elementem granicznym – ta strefa należy do córeczki, tamta do synka. Może się ku temu przydać chociażby komoda, regał na książki bądź standardowa szafa. Garderoba nie stanowi problemu, by była wspólna i podzielona na półeczki – te dla dziewczynki, pozostałe dla chłopca. Jest to wygodne rozwiązanie, bowiem nie musimy w jednym pokoju umieszczać aż dwóch szaf, które przecież zajmują olbrzymią przestrzeń. Co więcej, warto też pamiętać o tym, aby podział na strefy był bardziej umowny aniżeli fizyczny, dosłowny. Przecież rodzeństwo powinno mieć ze sobą kontakt i wspólnie się bawić, w związku z tym nie starajmy się dzieci od siebie niepotrzebnie izolować.

Jeśli chodzi natomiast o same względy estetyczne, to warto postawić na aranżacje wnętrz z zastosowaniem dekoracyjnych fototapet, obrazków 3 D czy też naklejek. Powinny one być umieszczone na ścianach, elementach meblowych a nawet na suficie bowiem w ten sposób wszystko łącznie daje efekt pokoju bajkowego. Przy małych domownikach danego wnętrza polecane są chociażby ozdóbki z postaciami z ulubionych filmów czy bajek. Poza tym, że podnosi to walory wizualne danego lokum, to dodatkowo jest bardzo uniwersalnym i pomysłowym złotym środkiem. Przecież sławetnego Scooby-Doo czy kaczora Donalda preferują zarówno chłopcy jak i dziewczynki, więc aspekt wykończenia jednego wnętrza w dwóch różnych stylach zupełnie nas nie musi interesować.

Kiedy zadbamy już o zaaranżowanie ścian, podłóg czy też podział przestrzeni na dwie osobne, dodatkowo powinniśmy też zwrócić uwagę na kolorystykę. Nawet, jeśli utarło się, że młode damy wybierają róż a panowie błękit nie oznacza to, że identycznie musi być w przypadku naszego pomieszczenia. Można znaleźć coś pomiędzy, na przykład wybrać eleganckie szarości wzbogacone niebieskim czy zupełnie uniwersalną żółć i zieleń. Nie decydujmy się jednak na rażące i oryginalne odcienie, ani też barwy za ciemne. W tym przypadku raczej będzie to niewskazane z tego względu, że dzieci lubią jasność, wesołość i przejrzystość. Nie róbmy malutkiej i wąskiej klitki, w które brzdące nie będą miały wystarczająco miejsca na to, aby się swobodnie rozgościć we własnym kąciku. Sama zabawa czy odpoczynek to nie wszystko, co jest potrzebne. Konieczne okazuje się także zwrócenie uwagi na przykład na wydzielenie skrawka pokoju na miejsce do nauki. Funkcjonalne jest zainwestowanie w biurko podwójne. Dzieci mogą wygodnie siedzieć obok siebie i zajmować się swoimi obowiązkami szkolnymi. Wystarczy zakup dwóch komfortowych krzeseł i wszystko załatwione. Nie tracimy powierzchni na to, aby ustawiać dwa osobne stoliki do pracy. Problemem nie jest też różnica wiekowa maluchów, ponieważ blat będzie na tyle szeroki, aby każdy mógł w spokoju zająć się swoimi sprawami. Starajmy się również urządzić wnętrze w sposób urozmaicony, a zatem jeżeli w części córki znajduje się stylowa komoda, to nie kupujmy dosłownie tego samego modelu do sfery synka, ale na przykład zainwestujmy w ciekawy aranżacyjnie regalik na książki w tym samym designie, ale inny kształtem czy wymiarami, co sprawi, że pokoiki będą całkiem różne, mimo iż usytuowane w jednym większym lokum. By nie walczyć z pociechą o aspekt estetyki, pozwólmy dziecku wybrać, co mu się podoba, w końcu to ono ma w danym obiekcie mieszkać, więc musi czuć się w swym kąciku miło i przytulnie.

Zdjęcia

Załączniki

dladzieci.slask.pl © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.